Prezent din 2005 la toate edițiile ale competiției de la Sibiu, Alex Filip a concurat în acest weekend împreună cu Cristiana Oprea în competiția dedicată mașinilor electrice, cu un model Renault Zoe, la Sibiu Rally Romania.
Din 2005, Alex Filip a concurat pe probele speciale de macadam din Sibiu Rally atunci când etapa era inclusă în calendarele IRC și ERC, dar a concurat și în competiția de regularitate dedicată vehiculelor clasice cu un Renault 5, iar în acest weekend a descoperit cele mai frumoase drumuri din județul Sibiu la volanul unui Renault Zoe, în competiția dedicată mașinilor electrice.
Alex Filip a concurat, în premieră, cu Cristiana Oprea, pilot de raliuri din 2016 care alături de copilotul Diana Hațegan a devenit primul echipaj feminin românesc din Campionatul European de Raliuri FIA ERC, debutând în iulie 2019 la Rally di Roma Capitale cu un rezultat excelent – maximul de puncte în clasamentul ERC Ladies Trophy.
În prima zi a raliului, Alex Filip și Cristiana Oprea au descoperit drumurile din Mărginimea Sibiului cu modelul Renault Zoe. După ce au trecut prin Șura Mică, Ocna Sibiului, Mândra, Ludoș, Apoldu de Jos, Miercurea Sibiului, Dobârca, Poiana Sibiului, Tilișca, Săliște, Sibiel, Orlat, Gura Râului și Rășinari, ei au adunat doar 21 de puncte de penalizare și au încheiat ziua pe prima poziție în competiția dedicată mașinilor electrice.
Punctul culminant, în ziua a doua a raliului, a fost urcarea pe Transfăgărășan, iar la finalul zilei, Alex Filip și Cristiana Oprea și-au păstrat prima poziție în clasament cu un total de 37,4 puncte de penalizare.
“O cursă de regularitate este o experiență complet diferită și, în același timp, o mare provocare. Cristiana și-a luat rolul în serios și am plecat cu obiectivul clar de a termina pe prima poziție. Au fost două zile complet diferite față de un raliu obișinut, dar care ne-au ținut în priză și sunt mulțumit că am obținut o victorie cu încă un model Renault”, a spus Alex Filip, premiat pentru performanța sa și cu un ceas Tissot, oferit de Albini Prasa.
Și pentru Cristiana Oprea experiența “electrică” de la Sibiu Rally Romania a fost o premieră.
„Încă din 2016 îmi doream să revin în calitate de concurent la Sibiu Rally Romania și mă bucur foarte mult că, la invitația lui Alex, am avut ocazia să descopăr și acestă latură a motorsportului – raliurile de regularitate. A fost foarte interesant pentru că strategia la regularitate este cu totul alta decât cea cu care suntem obișnuiți la raliuri, însă am tratat cu aceeași seriozitate această competiție și mă bucur de tot ceea ce am învățat, dar și de victoria obținută în clasamentul electricelor. Pe lângă mașinile istorice superbe și peisajele frumoase pe care am avut timp să le admirăm în weekend, trofeul “George Botezatu” pe care echipajul nostru l-a obținut rămâne o amintire de neprețuit. George este unul dintre cei care m-a încurajat să îmi continui lupta pentru a-mi urma visul în raliuri. Așadar Sibiu Rally Romania 2019 va rămâne pentru mine o experiență deosebită, care a mai pus o cărămidă la parcursul meu sportiv”, a spus Cristiana Oprea.
După raliul “electric” cu Renaul Zoe, Alex Filip va reveni la volanul modelului Renault Clio R3T cu care concurează în Tour European Rally în perioada 28 – 29 sepembrie, când va lua startul în Transilvania Rally alături de Mihaela Dobranici.
“Parcursul din competiția europeană de raliuri continuă cu o etapă în România și sper să adun punctele necesare pentru a-mi păstra titlul de campion în TER 2WD. Va fi o luptă interesantă pe specialele de la Cluj și abia aștept să luăm din nou startul într-o etapă internațională”, a mai adăugat Alex Filip.
Alex Filip este susținut si de Orange, Renault, Rombat Batteries, ALD Automotive, Michelin si de partenerii tehnici – Isostar prin nutrivita.ro, RunningMag.ro, Polar prin Living Well, Hotel Hilton Sibiu si Automobil Clubul Român.